wtorek, 19 lutego 2013

Pies najlepszy przyjaciel... biegacza? - Canicross

Canicross to oficjalna nazwa dyscypliny należąca do grupy sportów psich zaprzęgów. Zawody odbywają się w warunkach bezśnieżnych. Biegacz połączony jest z psem specjalną smyczą z amortyzatorem. Pies biegnie przodem pomagając biegaczowi. Sport ten można uprawiać prawie z każdym psem oczywiście po odpowiednich treningach. Najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się wyżły, charty czy pointery a także kundle i psy zaprzęgowe Siberian husky czy Alaskan Malamut.
Oczywiście nie musimy od razu startować w canicrossingu, możemy rekreacyjnie biegać z naszym pupilem. Do biegania z psem nie potrzebujemy żadnych drogich i wymyślnych akcesoriów, wystarczy dobra smycz i obroża. Trzeba uwzględnić wielkość psa do wytrzymałości smyczy, najlepiej sprawdzają się te kilku warstwowe podwójnie czasem potrójnie przeszywane i wzmacniane w odpowiednich miejscach. Inaczej biega się z młodym a inaczej ze starszym psem najlepiej dostosować to do poziomu aktywności psa w ciągu dnia. Jeżeli po bieganiu pies nadal tryska energią to znaczy że spokojnie możemy zwiększać intensywność i długość treningów. Dużo osób myśli że mały pies równa się mało ruchu, duży pies, dużo ruchu są w błędzie. Mniejsze psy potrzebują więcej ruchu, mniej się męczą ponieważ są lżejsze.

Podsumowanie:

- nie wszystkie rasy nadają się do długich biegów
- tempo biegu musi być dopasowane do wieku i predyspozycji psa
- na dłuższy trening możemy zabrać butelkę wody szczególnie w cieplejsze dni (co jakiś czas można polać pysk psa)
- choroby - po każdym biegu obserwujmy psa (może być uczulony na pyłki) uwaga na kleszcze
- po biegu miska JEDZENIA, DOBREGO JAKOŚCIOWO żeby uzupełnić składniki utracone w czasie biegu i obowiązkowo miska WODY!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz