środa, 6 lutego 2013

Błyskawicznie rozwijający się sport w Polsce. Czym jest CrossFit?

 
CrossFit narodził się w USA.
W kraju gdzie wielkie fitness kluby powstawały kilkadziesiąt lat temu. Eleganckie, na szprycowane nowoczesnym, elektronicznym sprzętem. Bieżnie mechaniczne, orbitreki, rowerki wszystko po to żeby spalić zbędny tłuszcz. Na każdej ścianie plazmy. Relaksująca muzyka w tle. Ale wszystko z umiarem tak żeby nie za bardzo się spocić, zmęczyć. Trener pokaże Ci odpowiednie tempa które nie narażą na kontuzje i zbytnie przemęczenie.
I tak narodził się CrossFit. Musiało się coś przekręcić.Definicja CrossFitu?
Ogólnie mówiąc to krótki intensywny trening wytrzymałościowo-siłowy dokładnie mierzony, który ma pomóc osiągnąć lepszą ogólną sprawność fizyczną i przygotować na różne wyzwania sportowe. System jest skierowany do każdego.
CrossFit ma wiele odmian, które korespondują z różnymi sportami – z boksem czy wschodnimi sztukami walki, z gimnastyką, czy wreszcie ze sportami wytrzymałościowymi, które interesują nas najbardziej. Tak naprawdę CrossFit czerpie ze wszystkich tych dyscyplin garściami. Tysiące ludzi na całym świecie codziennie wykonują publikowane w internecie ćwiczenia.Zalety CrossFit:
- Trening trwa krótko.
- Trafia w gust byłych sportowców, którzy przyzwyczajeni są do ostrego reżimu treningowego.
- Bardzo duża liczba kombinacji ćwiczeń sprawia, że trening nie jest nudny – za każdym razem można ćwiczyć inaczej.
- Można trenować w domu, nie wydając fortuny na niezbędny sprzęt.
- Istnieje wiele filmów wideo pokazujących poprawny sposób wykonywania ćwiczeń i całych ich zestawów.
- CrossFit to idealne uzupełnienie treningu ludzi uprawiających różne sporty: maratończyków, triatlonistów, rowerzystów, pływaków. Istnieją programy CrossFit dedykowane np. piłkarzom, gimnastykom.
- Trening nie jest nudny i wprowadza urozmaicenie.

Wady CrossFit:
- Podwyższone ryzyko kontuzji, które towarzyszy każdemu, intensywnemu programowi ćwiczeń.
- Może stanowić zbyt duże obciążenie dla osób w podeszłym wieku, chorych, niewytrenowanych (pamiętaj, aby dopasować intensywność do siebie).
- Intensywne sesje mogą kolidować z tradycyjnym treningiem siłowym/biegowym/sportów walki (trzeba bardzo dobrze znać swoje ciało, aby właściwie wkomponować sesję crossfit w treningi), jeśli intensywnie trenujesz inną dyscyplinę – dodatkowe ćwiczenia mogą wywołać przetrenowanie.

Nieodłącznym elementem każdej sali do CF jest tablica, na której trenujący zapisują swoje wyniki: liczbę powtórzeń, ciężar obciążenia, z którym ćwiczyli, rodzaj ćwiczeń. Dzięki temu mogą nie tylko kontrolować swoje postępy i rozwój, ale też konkurować z innymi.
Od ponad 2 lat CrossFit promuje firma Reebok (która wywodzi się z klubów fitnesowych) rozwija ten sport, sponsoruje zawody CrossFit Games w USA a nawet wydaje CrossFitowe cichy i buty.

Również w Polsce ta dyscyplina prężnie się rozwija. Powstają nowe kluby pod tym kątem oraz w tym kierunku kształci się co raz więcej osób. W Warszawie działają już 2 kluby CrossFitowe w tym jeden  oficjalny Reeboka.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz