piątek, 8 lutego 2013

Bieganie a stawy kolanowe


Stawy w szczególności kolanowe to najbardziej narażone na kontuzje części naszego ciała. Osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem często otrzymują złe wiadomości na temat rozgrzewki, rozciągania a przez to w kolejnych miesiącach i latach są narażone na nie potrzebne kontuzje.


Czasami słyszymy najczęściej od osób nie związanych z bieganiem że "bieganie niszczy stawy" ale według mnie przy dobrym podejściu oraz pogłębieniu wiedzy na ten temat na pewno nie mamy o co się martwić. Oczywiście predyspozycje fizyczne każdego z nas są inne i nie można generalizować, ale za większość kontuzji, które przytrafiają się podczas treningów, odpowiedzialni jesteśmy my sami tzn. nie fakt, że biegniemy, ale to w jaki sposób do tego biegania podchodzimy.

Najczęstsze błędy biegaczy:

- brak rozgrzewki (przebiegnę sobie 2,3 km truchtem i to wystarczy - błędne myślenie, oczywiście warto zacząć trening truchtem ale po tym dystansie trzeba się zatrzymać i zrobić kilka ćwiczeń)
- złe buty (w każdym profesjonalnym sklepie biegowym personel powinien pomóc właściwie dopasować but biegowy do naszej stopy)
- przetrenowanie (będę super biegaczem bo z 5km na poprzednim treningu zwiększę liczbę od razu do 10km - również błędne myślenie powiększaj dystans na treningach małymi krokami)
- urozmaicenie treningów i tras (nie biegaj codziennie po tej samej trasie i twardym podłożu, urozmaicaj trasy i zmieniaj podłoże jeżeli nie ma jak to chociaż pobiegnij po trawniku obok chodnika)


Jak uniknąć kontuzji kolan:

1. Rozgrzewka
2. Ćwiczenia wzmacniające więzadła poboczne i krzyżowe (one najczęściej ulegają przeciążeniom lub urazom) oraz mięśnie dwugłowy i czworogłowy uda.
3. Odpowiednie obuwie
4. Odpowiedni ubiór w szczególności w zimę


Jeżeli zadbamy o swoje stawy i nauczmy się słuchać własnego organizmu to długo będziemy cieszyć się bieganiem.

3 komentarze:

  1. A co myślisz o suplementach na stawy? Chodzi mi o glukozaminę. Warto to kupować? Myślałem, żeby zamówić sobie darmowy blister czegoś takiego http://www.testujzadarmo.blogspot.com/2013/07/przetestuj-artro-protect-classic.html , ale nie wiem czy taka mała ilość coś pomoże.

    OdpowiedzUsuń
  2. Powiem Ci że glukozamina bardzo obciąża wątrobę, miałem kontakt z bardzo dobrym suplementem Flexit firmy Nutrend i z góry polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wielu ludzi ignoruje rozgrzewkę bo im się wydaje że sam bieg to rozgrzewka. Otóż nie.

    OdpowiedzUsuń