czwartek, 19 stycznia 2012

Maraton nowojorskimost Verrazano-Narrows
Pierwszy maraton w Nowym Jorku odbył się w 1970 roku od tego czasu rozwinął się w jeden z największym maratonów na świecie. Od początku istnienia organizowany jest przez New York Road Runners bardzo prężnie działający klub biegowy. Maraton odbywa się w pierwszą niedzielę listopada i przyciąga profesjonalnych zawodników i amatorów z całego świata. Każdy maratończyk marzy o starcie w tak prestiżowej i ogromnej imprezie. Do uczestnictwa w maratonie trzeba się zapisać osiem, dziewięć miesięcy przed imprezą ale i tak nie daje to pewności startu. Co roku setki tysięcy biegaczy stara się stanąć na starcie tego maratonu, udaje się to jednak części z nich. Liczba pakietów startowych
ograniczona jest do około 45 tysięcy.

Pod względem organizacji żaden z maratonów na świecie nie dorównuje nowojorskiemu. Każdy szczegół przed i w czasie trwania maratonu jest idealnie zaplanowany. Rejestracja wydanie numerów i chipów odbywa się w specjalnym centrum wystawowym, gdzie wszystko jest tak zorganizowane, że nigdzie nie ma kolejek. Przy okazji można wziąć autografy od amerykańskich gwiazd lekkiej atletyki i kupić nowe rzeczy do biegania na Expo.
                                                 
Kilka dni przed maratonem w mieście wszędzie widoczne są reklamy i plakaty.
Podczas biegu na ulice wychodzi około dwóch milionów osób z flagami i plakatami. Wspierają maratończyków częstują jedzeniem i rozdają wodę.
Strefa startowa znajduje się przed mostem Verrazano-Narrows łączącym Staten Island i Brooklyn. Meta znajduje się w Central Parku.W 42-letniej historii maratonu, którego trasa od 1976 roku prowadzi przez pięć najważniejszych dzielnic NY: (Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan) wystartowało w sumie blisko 850 tys. osób.

Maraton przebiega również przez Greenpoint czyli Polską strefę Nowego Jorku.
W ostatnim maratonie startowali tez Polscy celebryci Przemysław Babiarz i Tomasz Lis.

Tegoroczną edycję wygrał Geoffrey Mutai z Kenii, który czasem 2:05.06 ustanowił nowy rekord trasy. 
Wśród kobiet triumfowała Firehiwot Dado z Etiopii z czasem 2:23.15.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz